Historia tenisa stołowego w Lubinie – cz. 5 – Dorota Djaczyńska-Nowacka

Oto kolejna postać lubińskiego tenisa stołowego – jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii lubińskiego klubu, która przez wiele lat byłą niekwestionowaną liderką wśród żeńskiej drużyny Zagłębia Lubin. Swoje największe sukcesy sportowe odnosiła w latach 80’tych i początkach lat 90’tych. Znana ze swojej waleczności i nieustępliwości była i jest wielką inspiracją dla wielu młodych sportowców nowego pokolenia.

Dorota Djaczyńska – Nowacka (ur. 10.03.1967) swoją przygodę z tenisem stołowym rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Raszówce k.Lubina, pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego Kazimierza Fiałkowskiego.

Dorota Djaczyńska

Pierwszym klubem pani Doroty był MKS „Zagłębie” Lubin, w którym za namową kolegów Marka Rogalskiego i Aleksandra Hodyla rozpoczęła regularne i profesjonalne treningi pod kierunkiem znakomitych trenerów Heleny i Jerzego Koziołów. Zaledwie po 2 latach sumiennych treningów zdobyła indywidualne mistrzostwo Polski juniorek młodszych oraz wicemistrzostwo w grze podwójnej i drużynowej (1982r.). Natomiast w 1983 r. zajęła indywidualnie 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek.

Pierwsze sukcesy sportowe na arenie ogólnopolskiej zapewniły jej pewne miejsce w kadrze narodowej PZTS oraz miejsce w reprezentacyjnej drużynie naszego kraju w latach 1983-1993. Zaledwie w wieku 16 lat reprezentowała kraj w meczu Polska-Chiny (Lubin, 1983), a 6 lat później w meczu Polska-RFN (Lubin, 1989). Międzynarodowe spotkania superligi tenisa stołowego przyciągały na sale sportowe tłumy kibiców. O tych wydarzeniach sportowych w Lubinie było głośno, rozpisywała się o tym nie tylko prasa lokalna, ale również media o zasięgu ogólnopolskim. Dla mieszkańców Lubina było to ogromne wydarzenie tym bardziej, że w drużynie reprezentacyjnej Polski występowała młoda zawodniczka Zagłębia Lubin.

Dorobek sportowy p. Doroty jest niezwykle bogaty. Jest wielokrotną medalistką Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w grze pojedynczej (1990r. wicemistrzostwo,1991r. brąz), podwójnej i mieszanej. Zdobywczyni 20 medali, w tym 7 złotych, 10 srebrnych i 3 brązowych. Trzykrotna medalistka drużynowych Mistrzostw Polski.

Największy sukces odniosła w 1992 r., zdobywając indywidualne  mistrzostwo Polski seniorek, mistrzostwo w mikście oraz srebrny medal w grze podwójnej. Ten ogromny sukces zawdzięcza swojej ciężkiej pracy w klubie „Stal” Zawadzkie pod okiem Pani trener Marty Lityńskiej.

W sezonie 1991/92 objęła I miejsce na liście rankingowej Polskiego Związku Tenisa Stołowego oraz była najwyżej sklasyfikowaną polską zawodniczką na liście europejskiej, zajmując 72 pozycję w rankingu.

Zawodniczka I ligi, ekstraklasy i euroligi kobiet oraz superligi w grze mieszanej z Andrzejem Grubbą. Trzykrotna uczestniczka Mistrzostw Europy Seniorów (1988r.Paryż, 1990r.Goteborg i 1992r.Stuttgart). Brała udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie 1992, który rozgrywano w Bolzano (Włochy).

Po prawie 3-letniej przerwie (kontuzja, macierzyństwo) wróciła w 1996 r. do treningów, odnosząc dalsze sukcesy w karierze sportowej i zdobywając kolejne medale na Mistrzostwach Polski Seniorów (złote medale w deblu i grze mieszanej w 1997 r. oraz srebrne medale w deblu i grze mieszanej w 1998 r.).

Za zasługi dla rozwoju tenisa stołowego otrzymała złotą odznakę PZTS.

Była zawodniczką MKS „Zagłębie” Lubin w latach 1979 –1991.W następnych latach występowała w barwach klubów: „Stal” Zawadzkie,  „Noteć-Rolkop” Inowrocław, „Iskra – Prembud ” Konin, „Pia- Piasecki” Kielce i MKTS „Polkowice”.

Od 2009 r. gra w II lidze męskiej LZS SKS Raszówka oraz prowadzi w tamtejszym klubie treningi z dziećmi i młodzieżą.

Córka pani Doroty – Paulina poszła w ślady Mamy i należy do czołowych polskich zawodniczek. W 2010 r. zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek w grze pojedynczej. Obecnie gra w I lidze kobiet w LKTS LUVENA Luboń. Jest brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Europy w grze indywidualnej oraz złotą medalistką w grze podwójnej (2017). Zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski  Seniorów w grze podwójnej (2015), a w 2019 r. zajęła 5 miejsce w grze pojedynczej. Jej 12-letni syn Jakub próbuje swoich sił w piłce nożnej.

Kariera pani Doroty rozpoczęła się w Raszówce. Większość kariery spędziła w klubie Zagłębia Lubin i po wielu latach gry, które obfitowały w wiele sukcesów, wróciła do rodzimego klubu w Raszówce, gdzie wszystko się zaczęło…

[Fot. prywatne archiwum Dorota Djaczyńska-Nowacka]