Historia tenisa stołowego w Lubinie – cz. 4 – Alicja Lasota-Skrzypicka

W historię lubińskiego tenisa stołowego wpisało się wiele osób, które dzięki swojemu zaangażowaniu i osiągnięciom sportowym miały istotny wpływ na rozwój klubu na przestrzeni wielu lat. Spośród działaczy, trenerów i zawodników na szczególne wyróżnienie zasługuje p. Alicja Lasota-Skrzypicka, której postać chcielibyśmy Państwu przybliżyć.

Alicja Lasota – Skrzypicka (12.06.1948) przygodę z tenisem stołowym rozpoczęła w szkole podstawowej. Pierwszym trenerem p. Alicji był jej tata, p. Adam Lasota, założyciel i kierownik zakładowej sekcji tenisa stołowego K.S. Tramwajarz Łódź.

To właśnie tata nauczył ją podstaw gry i pod jego kierunkiem przez wiele lat p. Alicja doskonaliła swój styl i technikę gry. Dzięki ogromnemu poświęceniu i zaangażowaniu ojca trenera, zdobywała pierwsze sukcesy sportowe m.in. w wieku 13 lat zajęła I miejsce w turnieju o „Złotą Rakietkę” dla zawodników niestowarzyszonych, pokonując dużo starsze od siebie uczestniczki. To był pierwszy krok do rozpoczęcia poważnej kariery sportowej.

Alicja Lasota (AZS Łódź, 1966r.)

Mając zaledwie 15 lat startując w barwach K.S. Tramwajarz zdobyła mistrzostwo Polski juniorek w grach indywidualnych (1963) , później trzykrotnie drużynowe mistrzostwo Polski juniorek, grając w parze z siostrą Grażyną.  W sezonie 1962/63 była najlepszą juniorką na liście klasyfikacyjnej PZTS i reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy juniorów.

Grażyna Lasota (K.S. Tramwajarz Łódź), Alicja Lasota (AZS Łódź). 1967r.

W historii polskiego tenisa stołowego była pierwszą juniorką  powołaną do kadry narodowej seniorów. Była reprezentantką Polski na meczu Polska –Chiny, rozegranym w 1964 r. w Hali Sportowej w Łodzi, przy udziale ok. 3 tysięcy widzów.

W klubie „Tramwajarz” grała przez okres szkoły podstawowej i średniej (1962-66). Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej reprezentowała barwy II – ligowego klubu AZS Łódź (1966-72).

Po ukończeniu nauki karierę sportową kontynuowała w MKS Zagłębie Lubin grając w drużynie I ligi, najwyższej wówczas klasie krajowych rozgrywek (1972-75).

Pani Alicja była reprezentantką Polski i członkinią kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Tenisa Stołowego (PZTS) w latach 1965-74 oraz wielokrotną medalistką indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Polski. Reprezentowała kraj na mistrzostwach Europy i międzynarodowych mistrzostwach Szwecji, Jugosławii, Węgier, Austrii, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Litwy.

Alicja Lasota-Skrzypicka (4-ta zawodniczka od lewej), Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, Warszawa 1974r.

Do jej największych osiągnięć należą:

  • Wicemistrzyni  Polski w grze indywidualnej  (1973, zawodniczka Zagłębia Lubin). Finał tej gry został szczegółowo opisany w rzeszowskiej gazecie.
  • 6-krotna złota medalistka drużynowych Mistrzostw Polski , w tym w barwach Zagłębia Lubin ze Zdzisławą Rucińską (1973). Był to pierwszy złoty medal w konkurencji kobiet dla Dolnego Śląska.
  • 5-krotna srebrna medalistka MP w grach podwójnych kobiet
  • Brązowa medalistka MP w grach pojedynczych, podwójnych i mieszanych
  • I miejsce na liście rankingowej PZTS w sezonie 1972/73, w barwach Zagłębia Lubin

Kilkakrotna mistrzyni Okręgu Łódzkiego i Dolnego Śląska w grach pojedynczych i podwójnych.

Zajęła 5 miejsce w plebiscycie „Konkretów” i WKFiT na najlepszego sportowca Zagłębia Miedziowego na 1973 r., do którego wytypowano 51 zawodników  z różnych dyscyplin sportowych. Za zasługi dla rozwoju tenisa stołowego otrzymała odznaki z PZTS, ŁOZTS i DOZTS.

Po przeszło 30–letniej przerwie w karierze wróciła do swojej ulubionej dyscypliny sportowej i bierze udział w ogólnopolskich rozgrywkach weteranów, także w mistrzostwach świata i Europy.

Jest wielokrotną mistrzynią Polski weteranów w grach indywidualnych (2016-22)  oraz wielokrotną  medalistką  w grach podwójnych.

Mistrzostwa Świata Weteranów, Alicante, 2016r.

Do największych sukcesów należy zdobycie w 2019 r. brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Weteranów w Budapeszcie w grze podwójnej, w parze ze Szwedką Ullą Dovblad.

Mistrzostwa Europy Weteranów, Budapeszt, 2019r.

Na koniec warto wspomnieć, że p. Alicja jest mieszkanką Lubina i aktywnie angażuje się w rozwój lubińskiego klubu tenisa stołowego. Często można ją spotkać na treningach, podczas których nie tylko przygotowuje się do swoich sportowych występów ale również jest do dyspozycji trenerów w procesie szkolenia dzieci i młodzieży w klubie.

Lucjan Błaszczyk, Alicja Lasota-Skrzypicka – mecz pokazowy w galerii Cuprum Arena w Lubinie, 2017r.
p. Alicja podczas turnieju tenisa stołowego „Mistrzostwa Zagłębia Miedziowego” w Lubinie, 2019r.