Historia tenisa stołowego w Lubinie – cz.1

Historia lubińskiego sportu sięga aż do roku ‘45 kiedy grupa zapaleńców stworzyła pierwsze ognisko sportowe (OMTUR – Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego) z sekcją piłki nożnej.

Rok później, w marcu 1946 r. na fundamencie drużyny OMTUR powstał Klub Sportowy “Zawisza Lubin”. Nazwa lubińskiego klubu sportowego zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat:
– (1949) KS Gwardia Lubin
– (1951) KS Spójnia Lubin
– (1953) Zawisza Lubin
– (1960) Górnik Lubin
– (1966) Międzyzakładowy Klub Sportowy Zagłębie Lubin

W 1963 roku w ówczesnym Górniku Lubin powstała sekcja tenisa stołowego, której założycielem był Wiesław Olejniczak – późniejszy wieloletni zawodnik pingpongowej drużyny Lubina. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu p. Wiesława udało się powołać drużynę zawodniczą i wystartować w rozgrywkach ligowych. Pierwszy znaczący sukces lubińskich pingpongistów datowany jest na rok 1965, kiedy udało się drużynie awansować z klasy “A” do ligi okręgowej. Drużyna występowała w składzie: Janusz Madrat, Anna Madrat, Wiesław Olejniczak, Gwidon Zubicki (na zdjęciu) oraz Józef Sobotkiewicz i Stanisława Janusz.

W 1970 r. już jako MKS Zagłębie Lubin nasza drużyna awansowała do ligi międzywojewódzkiej. Drużyna została wzmocniona kolejnymi zawodnikami: Jan Nowacki, Zenon Kuśmierek, Jerzy Kurzawa, Stanisław Rożenek i w 1971 r. awansowała do II ligi, by rok później w 1972 r. wywalczyć awans do najwyższej klasy rozgrywek (ówczesnej 1 ligi) tenisa stołowego w Polsce. W tamtym okresie drużyna występowała w składzie: Zdzisława Rucińska, Stanisława Janusz, Jan Nowacki, Zenon Kuśmierek, Jerzy Kurzawa, Stanisław Rożenek oraz Władysław Błauciak.

Lata 70’, to okres w którym Zagłębie Lubin wkroczyło do elity polskiego tenisa stołowego zarówno w rozgrywkach drużynowych jak również w indywidualnych turniejach rangi ogólnopolskiej. W rozgrywkach w okresie 1972-1976 brali udział: Alicja Lasota-Skrzypicka, Zdzisława Rucińska-Nowik, Antoni Pawlak, Waldemar Betman, Roman Kowalski, Mieczysław Czyżowski, Władysław Błauciak, Danuta Mania, Wojciech Waldowski i Adam Pade, Anna Przygoda i Grzegorz Kaniak.

Przez ponad trzy dekady (z krótką przerwą zespołu kobiecego w latach ‘81-’85) aż do 1996r. drużyna Zagłębia Lubin odnosiła wspaniałe sukcesy w rozgrywkach najwyższego szczebla a zawodnicy reprezentujący nasz klub wielokrotnie zdobywali medale Mistrzostw Polski.

O sukcesach pingpongowej drużyny Zagłębia Lubin oraz zawodników dowiecie się z kolejnych wpisów.

[Fot. prywatne archiwum Dorota Nowacka, Alicja Skrzypicka]